Kartoteks

Teknolojik Hadiseler

2019 Tesla Model S İncelemesi

Model S bu noktada tanıdık bir yüzden daha fazlası. İlk konsept versiyonu 2009’da piyasaya sürüldü, üretim arabası 2012’de ilk kez yola çıktı. O zamandan beri, 2016’da küçük bir kıstırma ve sokma dışında, otomobil görsel olarak değişmeden kaldı. Bu, herhangi bir otomobilin hareketsiz durması için uzun bir zamandır, ancak kısa vadeli kiralamaların yaygınlığının taze bir şey için sürekli arzuyu yansıttığı lüks sedan pazarında, yedi yıl mutlak bir sonsuzluktur.

Ama bir kitabı kapağına göre yargılamak hakkında ne söylediklerini biliyorsunuz. Burada gördüğünüz 2019 Tesla Model S Uzun Menzili, yeni süspansiyon, yeni bir motor ve hepsini bir araya getirmek için her türlü harika yeni yazılım güncellemesi de dahil olmak üzere tanıdık cilt altında bazı önemli değişikliklerle hayatımın içine girdi. Net sonuç, 370 mil menzile sahip bir otomobil, ancak bu sadece başlangıç.

Ne var ne yok
Yeni Tesla Model S Long Range’in ayırt edici özelliği elbette menzilidir. 370 mil, rakiplerin önüne geçti ve Audi ve Mercedes-Benz ve benzerlerinden yeni luxo-EV’lerin neredeyse iki katı kadar ilerledi. İnsanların ne kadar menzile ihtiyaç duydukları hakkında bir tartışmaya girmeyeceğim, çünkü bu karmaşık bir soru, ama 370 milin, en endişeli sürücülerin zihinlerinden bile menzil korkusunu ortadan kaldırmak için yeterli olduğunu söylemek yeterli.

Gerçekten büyüleyici olan şey, 370 mil – eskisinden 35 daha fazla – tam olarak aynı 100 kilowatt saatlik pil takımı tarafından teslim edilmesidir. Tesla o ekstra menzili nerede bulabilirdi? Bazı ince, bazıları daha önemli bir dizi ince ayar gerektiriyordu.

370 mil – eskisinden 35 – aynı 100 kilowatt saatlik pil takımı tarafından teslim ediliyor.
En çok katkıda bulunanlar yeni motor ve invertördür. Neyse, Model S için yeni. Her ikisi de aslında Model 3’ten bir nakil, ancak motorun Tesla’nın yeni sedanının arkasında yer aldığı yerde, Model S’de bu motor öne oturur. İlginç bir şekilde, bu motor kalıcı mıknatıs çeşitliliğine sahipken, arkadaki eski motor hala indüksiyon tipindedir.

EN İYİ ELEKTRİKLİ ARABALAR
2019 Chevrolet Cıvata EV
2019 Jaguar I-Pace
2019 Nissan Leaf Plus
Bireysel motor tasarımı ve yapısı genel performans kavramlarına karşı koyabildiğinden, sabit mıknatıslı motorları indüksiyon tipleriyle karşılaştırmada çok fazla nüans var, ancak eski çeşitlerin motorlarının daha küçük ve daha verimli, ancak daha pahalı olma eğiliminde olduğunu söylemek yeterli. Buradaki daha yüksek verimlilik, daha etkili bir rejenerasyon anlamına gelir (ileriye doğru ağırlık kayması nedeniyle aracın arkasından daha önemlidir), ancak aynı zamanda bir önceki Model S’ye göre öndeki güçte bir artış anlamına gelir. ancak net sonuç yalnızca 3,7 saniyede 0’dan 60’a kadar bir sprint olur. Evet, bu hızlı ve bu Performans bile değil.

Süspansiyon ayrıca her köşede hem sıkıştırma hem de geri tepmeyi dinamik olarak sadece 10 milisaniyede ayarlayabilen yeni, revize edilmiş damperler. Bu, yeni spor sürüş moduna geçtiğinizde gerçekten hızlı bir şekilde gerçekleştiği anlamına gelir, ancak daha da önemlisi, otomobilin girdilerinize dinamik olarak tepki verebilmesi, örneğin gövdeyi hafifletmek için sertliği bir yandan diğerine ayarlayabileceği anlamına gelir.

Bu, revize edilmiş yay oranları, daha küçük viraj denge çubukları ve hepsini birbirine bağlamak için bir dizi yeni yazılım da dahil olmak üzere bir dizi başka süspansiyon ayarlamasına yol açtı. Bu değişikliğin bir parçası olarak Model S, yeni bir konuma dayalı otoyol moduna sahiptir; burada otomobil otoyolda girerken otomatik olarak kendini (ve aerodinamik direncini) düşürecektir. Daha önce, bu sadece hıza dayanıyordu. Şimdi, trafiğe çarpıp yavaşlamak zorunda olsanız bile, araba düşük kalacak.

Son olarak, hem 19 hem de 21 inç jant boyutları için yeni lastik setleri hem daha düşük yuvarlanma direnci hem de tersine daha yüksek nihai kavrama sunar. Tüm mevsimler için olanlar Goodyear Eagle Touring’in Tesla’ya özgü revizyonlarını alırken, yaz lastiği Michelin Pilot Sport 4 veya 4S’dir.

Kaç yaşında
Orijinal Model S’nin çok güzel olması iyi bir şey çünkü hala burada, az ya da çok görsel olarak değişmedi. 2016 kıstırma ve kıstırma, gerçekten çok yoğun bir burnu toparlamak için harikalar yarattı, ancak başka bir yerde hepsi aynı araba.

Bu iç kısımda devam ediyor. Yıllar boyunca eklenen bazı yeni trim ve renk seçenekleri, şeylerin çok eski olmasını önledi, ancak 85.000 $ ‘dan başlayan bir araba için Model S Uzun Menzilli’nin iç kısmı ne yazık ki yetersiz. Malzemeler genellikle iyi ve vegan deri ile gitme seçimini takdir ediyorum, ancak birçoğu gerçek şeyi tercih ediyor. Buradaki genel görünüm ve incelik, 40.000 dolardan daha düşük bir fiyata mevcut olan Volvo V60 gibi bir şeyle karşılaştırıldığında azalıyor. Daha elmalar-elmalar karşılaştırmasında, Audi’nin (kuşkusuz daha kısa menzilli) E-Tron, 74.800 $ ‘lık bir başlangıç ​​fiyatı için çok daha iyi konaklama birimleri sunuyor.

Ve sadece eksik olan görünüm ve his değil. Tesla hala havalandırmalı koltuklar sunmuyor ve 2012’de bu kadar çarpıcı olan bilgi-eğlence sistemi şimdi eskimiş hissediyor. Daha da kötüsü, hem Android Auto hem de Apple CarPlay için destek yok. 360 ° kuşbakışı park görünümü de eksik, bu da aracın her yüzeyinde baş döndürücü kamera sayısı göz önüne alındığında ekstra şaşırtıcı.

OTA ömrü
Yani, yedi yıl sonra, Model S hala oldukça önemli bir işlevsellikten yoksun, ancak bu, yıllar boyunca arabaya eklenen diğer, genellikle yeni özellikler tarafından dengeleniyor – birçoğu, Tesla’nın ünlü hava yoluyla eski arabalara geriye dönük olarak teslim edildi güncellemeler.

Otopilot en dikkat çekici ve en tartışmalı olanıdır. Çeşitli güvenlik ve rahatlık özelliklerinden oluşan bir paketi kapsayan Autopilot, 2014’teki tanıtımından bu yana kökten gelişti. Sistemin iniş ve çıkışları ve kesinlikle birkaç PR blackeyes vardı, ancak bugünkü haliyle oldukça iyi, şüphesiz en kapsamlı sistem Bu tür ABD’de kullanılabilir.

Cadillac’ın Süper Cruise’unun el becerisi eksik olsa da, Autopilot daha fazla yolda daha kullanışlıdır ve artık Navigate on Autopilot ile artık otomatik olarak şerit değiştirebilir ve hatta çıkış yapabilir. Ellerinizi direksiyondan çıkarmak için cazip olmanız çok iyi, bu yüzden birçok insan yapıyor, ama lütfen yapma. Bir kez daha bunun kendi kendine giden bir araba olmadığını hatırlatacağım. Ellerinizi direksiyonda ve gözlerinizi yolda tutun millet.

Otopilot o kadar iyi ki ellerinizi direksiyondan çekmeye cazip olacaksınız, bu yüzden pek çok insan yapıyor, ama lütfen yapma.
Bilgi-eğlence ekranlarında gizlenmiş daha pek çok küçük özellik var, bunların çoğunu nerede arayacağınızı bilmiyorsanız asla bulamayacaksınız. Köpek modu kişisel bir favoridir, çünkü yavrularım gezintiye çıkmaktan biraz daha fazlasını sever, ancak daha sıcak aylarda evde kalmak zorunda kalırlar. Köpek moduyla, bir sıcaklık seçersiniz ve araba, kapıları kilitledikten sonra bile orada tutar. Önemli bir şekilde, otomobil aynı zamanda ekranda büyük ve dostane bir mesaj görüntüler ve umarım iyi geçen bir kişinin girmesini ve girmesini önler.

Model S’nin her zaman sunduğu uzaktan önkoşullama özellikleri ve park edilmiş arabanızda meydana gelen zararlı şeyleri filme almak için tüm bu kameraları kullanacak nöbet modu gibi bazı yeni güzellikler üzerine inşa edilmiştir. Otomobil endüstrisinin daha önce hiç görmediği potansiyel bir gelir akışı olan yeni bir Tesla Arcade bile var.

Sürüş
Tamam, hepsi harika, ama şey nasıl sürüyor? Oldukça iyi, rapor etmekten mutluluk duyuyorum. Model S her zaman bir roket gemisiydi ve hala çok fazla. 3.7 saniyede 60’a ulaşan puan etkileyici, ancak EV’lerde olduğu gibi otomobilin ne kadar hızlı hissettiği hikayesini anlatmıyor. Aralığınız için iyi olmasa da, sağ ayak bileğinizin herhangi bir hareketiyle herhangi bir zamanda hızınıza kadar fışkırtmak bağımlılık yapar.

Böylece Model S’nin bu yönü değişmedi, ancak kullanım değişti ve daha iyisi için. Model S her zaman rahat bir otomobil ve makul derecede yetenekli bir işleyiciydi, ancak itilmekten asla rahat hissetmedi. Hızla bir köşeden güzel bir çizgi tutabilir, ancak bir yumruya çarpabilir veya hızlı bir şekilde yönleri değiştirmeye çalışabilir ve işler parçalanmaya başlar.

 Yeni süspansiyon ve lastikler, hem önemli ölçüde iyileştirilmiş sürüş kalitesi hem de daha ödüllendirici yol tutuşu sunar.
Artık durum böyle değil. Yeni süspansiyon ve lastikler, hem önemli ölçüde iyileştirilmiş sürüş kalitesi hem de daha ödüllendirici yol tutuşu sunar. Platformun değişmediği göz önüne alındığında oldukça dikkat çekici bir dönüşüm, sadece ona cıvatalı bileşenler, ancak bu bileşenler bir araba yapmak için komplo kuruyor.

büyük ve ağır olmasına rağmen meşru bir şekilde ilgi çekicidir.

Ancak merhemde Model S’nin önceki yinelemelerinde hiç fark etmediğim bir sinek var ve bu tork yönlendirmesi. Bir Mazdaspeed 3 veya Saab 9-3 Viggen veya herhangi bir önkol testi, ön tekerlekten çekişli araba kadar kötü bir yere sahip olmasa da, sert hızlanırken tekerlek üzerinde sağlam bir tutuş tutmak zorunda kaldım. Bu özellikle yağmurda doğruydu. Model S’nin yıllar boyunca birçok lezzetini sürdüm ve daha önce bu foible’ı hiç fark etmedim, bu yüzden parmağı o yeni motorun artan torkuna yönlendirme eğilimindeyim. Bununla birlikte, tekerlek ofsetindeki bir değişiklik veya diğer bazı geometri değişikliklerinden de kolayca kaynaklanabilir. Her iki durumda da, Tesla bunu yazılım güncellemesi yoluyla düzeltmek için bir yol bulursa şaşırmam. İlk defa olmazdı.

Peki ya bu efsanevi ürün serisi? Testlerim için 379 mil yol kat ettim ve 109.6 kWh şarj “yaktım”. 100 kWh’lık paket göz önüne alındığında, teorik olarak maksimum 348 mil menzili veriyor – tam pakete erişiminiz olmadığı sürece elbette imkansız. Ne olursa olsun, testimde çok sayıda hızlanma testi ve bir miktar…… buna hızlı sürüş diyelim.

O kilometrelerin son 180’i boyunca arabayı normal bir şekilde sürdüm, hipermilememek ve otoyoldan kaçınmak değil, her trafik ışığında da fırlatmıyorum. O dönemdeki tüketim göz önüne alındığında, otomobil teorik olarak maksimum 382 mil menzilini gösterdi. Başka bir deyişle, 370 millik EPA derecelendirmesinin gerçekçi olduğuna şüphe yok. Ve elbette etkileyici.

Rekabet ve fiyatlandırma
Model S’nin en zorlu rekabeti, Model 3 Uzun Menzilli kardeşleri şeklinde kendi bünyesinden geliyor. 49.900 $ ve ayrıca 1.125 $ teslimat için, şarjda 310 mil yapacak ve 4.4 saniyede 60’a ulaşacak daha küçük ama yine de rahat bir sedan alırsınız. Ancak performans istediğiniz şeyse, başka bir 10.000 dolar sizi Performans kırpmasına yönlendirir ve bunu 3,2 saniyeye düşürür. Sizin için neyin doğru olduğuna karar vermek için yardıma ihtiyacınız varsa, kullanışlı Tesla alıcı rehberimiz sadece bilet.

Model 3 Performansı bile, Model S Uzun Menzili’nin 85.000 $ başlangıç ​​fiyatından hala biraz daha ucuz. Bunun için Autopilot ve dört tekerlekten çekişli çok iyi donanımlı bir araba alıyorsunuz. Siyah dışında herhangi bir renk size en az 1.500 $, burada gördüğünüz beyaz 2.000 $ ‘a mal olacak. 19 inç jantlar standarttır ve benim seçimim olurdu, ancak eğer bu kadar meyilliyseniz 21’ler 4.500 dolar. Tamamen siyah, Atari 2600 temalı iç mekan taban fiyata dahildir, ancak başka bir şey elde etmek için 1,500 dolar daha öksürdüm.

Ve sonra yakın zamana kadar şiddetle tavsiye ettiğim $ 6.000 “kendini süren” yükseltme var. Şimdi, ekstra Autopilot işlevselliği ve Geliştirilmiş Çağırma ile, aslında bunu düşünürdüm. Toplam fiyat? 94.500 dolar, artı 1.125 dolar teslimat.

Lüks sedan segmenti 2012’den bu yana oldukça yol kat etti ve Model S 2019’da hala oldukça etkileyici hissediyor. Zaten sınıfının en iyisi olan ürün yelpazesi artık rekabetten daha da aşağı. Hızlanma mükemmel olmaya devam ediyor ve yeni süspansiyon sayesinde otomobilin nihayetinde eşleşmesi gerekiyor. Otopilot daha da iyi olmaya devam ediyor ve köpek modu ve Tesla Arcade gibi yeni özellikler gelecek çok daha fazla hayatın olduğunu gösteriyor.

Ancak, tüm bu kadar fütüristik olduğu için, araç hala bazı güncellemelere ihtiyaç duyuyor. İç mekan rekabete bir mum tutmuyor ve havalandırmalı koltuklar gibi bu az sayıda önemli eksik özellik, otomobil onlarsız gittikçe daha fazla merak ediyor.

Yeni Tesla Model S Uzun Menzili, birçoğunun umduğu tam bir yenileme değil, belki de sorun değil. Bu, piyasadaki en yetenekli elektrikli lüks sedan için ileriye doğru büyük bir adım.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir