Kartoteks

Teknolojik Hadiseler

Maske Takınca iPhone Face ID Nasıl Davranır

Face ID ile iPhone’unuzun kilidini açmaya çalışırken bir yüz maskesi takmak sinir bozucu bir deneyimdir. Apple’ın yüz tanıma teknolojisi olan Face ID, çalışması için gözlerinizin, burnunuzun ve ağzınızın görünür olmasını gerektirir. Bu, kamuya açıkken yüz kaplaması takanlar için bariz bir sorun yaratır. En son iPhone yazılım güncellemesi olan iOS 13.5, tüm hayal kırıklığını değil de hepsini ortadan kaldırmak için iyi bir iş çıkaran aerodinamik bir süreç içeriyor.

Yeni güncelleştirmeyi yükledikten sonra, PIN kodunuzu girmeniz istenmeden önce Face ID’nin birkaç kez başarısız olmasını beklemek zorunda kalmayacaksınız. Şimdi, Face ID ilk kez başarısız olduktan veya ekranın altından yukarı hızlıca kaydırdıktan sonra, PIN kodunuzu girip telefonunuzun kilidini açabilir veya bir Apple Pay işlemini onaylayabilirsiniz.

Koronavirüs pandemisi devam ettikçe ve potansiyel bir ikinci dalgadan bahsettikçe, yükselen yüz maskelerinin kullanımı yakın zamanda ortadan kalkmayacaktır. Aslında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin yeni kılavuzları, sağlık ve iş dünyasından okullara, transit ve endüstrilere kadar açık kurumların çoğunun, yeniden açma koşulunun bir parçası olarak yüz kaplamaları giymeye devam etmelerini önermektedir. Ek bir koruma katmanının, ev yapımı maskelerin tıbbi sınıf bir maskeye kıyasla en küçük parçacıkları engellemede etkili olmadığı düşünülse bile COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır. (Bu arada, burada çevrimiçi bir yüz maskesi satın alabilirsiniz.)

Artık iki seçeneğiniz kaldı: Face ID’yi yalnız bırakın ve yeni şifre istemine alışın veya tamamen kapatın. Benim için güncelleme, Face ID’yi her zaman açık bırakmayı planladığım kadar büyük bir fark yarattı. Benim gibi, birçoğu, maske takmadığında evde daha kolay kilit açmak için Face ID’yi sağlam tutmayı tercih ediyor.

Face ID, iOS 13.5 ile nasıl çalışır?
İOS 13.5’teki Face ID’deki değişiklik ince ve herhangi bir ayarınız yok ya da değiştirmenize gerek yok. Face ID şimdi bir PIN veya şifre sormadan önce yüzünüzü tanımaya çalışacaktır. Alternatif olarak, doğrudan PIN istemine gitmek için iPhone ekranınızın altından yukarı doğru hızlıca kaydırabilirsiniz – Face ID etkileşimi gerekmez ve telefonunuz hala güvenlidir.

İPhone’unuzdaki Face ID’yi kapatma
Face ID’yi kapatmayı tercih ediyorsanız, gitmeniz gereken yer burasıdır. Ayrıca kullanıldığında ince ayar yapabilirsiniz:

  1. iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Aşağı kaydırın ve Face ID ve Parola’ya dokunun.
  3. İstendiğinde Parolanızı girin.

Face ID’yi yalnızca telefonunuzun kilidini açma veya Apple Pay satın alma işlemlerini onaylama gibi belirli görevler için devre dışı bırakmak istiyorsanız, iPhone Kilidi Açma için Face ID’yi kapatmak için ekranın üst kısmındaki anahtarı kullanın. Bu, telefonunuzun yüzünüzü hiç taramaya çalışmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, ekran telefonunuzda uyandığında, yukarı kaydırın ve şifrenizi girin.

Ardından, Apple Pay için Face ID’yi kapatın. Bu, Apple Pay ekranında Parola ile Ödeme düğmesine dokunmanız ve işlemin tamamlanabilmesi için kodunuzu girmeniz gerektiği anlamına gelir.

Belirli görevler için Face ID’yi kapatarak, uygulamalarda oturum açarken veya App Store satın alımlarını onaylarken Apple’ın güvenli yüz kilidi açma teknolojisini kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunlar, şu anda evde hiç maske takmadığınız zamanlarda yapma olasılığınızdır.

Face ID’yi tek tek görevler için kapatmanın bir başka yararı da, Face ID kurulum işlemini tekrar yapmak zorunda kalmadan evinize döndüğünüzde tekrar açabilmenizdir.

Alternatif olarak, Face ID’yi tamamen kapatmak ve yerinde bir şifre kullanmak için Face ID’yi Sıfırla’ya dokunun ve kararınızı onaylayın. Ardından telefonunuzun, Apple Pay’in ve App Store satın alımlarınızın kilidini açmak için Face ID yerine bir şifre kullanacaksınız.

Evde kendi maskelerinizi yapmak için malzeme bulma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? İhtiyacınız olan malzemeleri tedarik etmenize yardımcı olabiliriz. Evdeyken, telefonunuzu bilinmeyen arayanlardan nasıl susturmanız da dahil olmak üzere iPhone’unuzun en son özelliklerinde uzmanlaşmak için biraz zaman ayırın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir