Kartoteks

Teknolojik Hadiseler

NASA, zamanın geriye doğru aktığı paralel bir evren kanıtı bulamadı

Önce kötü haber: 2020. Kelimenin tam anlamıyla. Her saniye. 2020’nin her uyanık anı. Korkunç, biliyorum. Orman yangınları, salgın, cinayet eşekarısı. ne zaman bitecek?

Şimdi ise iyi haber: Görünüşe göre, bilim adamları bizimki gibi paralel bir evren keşfettiler. Yine de bizimkinden biraz farklı. Bu ayna dünyasında zaman geriye doğru gider. Benjamin Button evreni gibi. Yani 2019’a geri dönüyorlar, iyi günler, değil mi?

Şimdi daha kötü haberler: Paralel evren partisini şımartmak için buradayım. Bilim adamları aslında paralel bir evren keşfetmediler, ancak web’deki birden çok rapora dayanarak sahip olduklarını düşünebilirsiniz.

Son birkaç gün içinde bazı yayınlar, bilim insanlarının zamanın geriye doğru gittiği paralel bir evren için “kanıt bulduklarını” ileri sürdü. Bu akıllara durgunluk veren makaleler, Antarktika’daki bir deneyin fizik yasalarını ihlal eden parçacıklar tespit ettiğini ortaya koyuyor. Tüm raporlar aynı bilgi kaynağından alınmaktadır: 8 Nisan’da New Scientist tarafından “Zamanda geriye doğru giden paralel bir evren tespit etmiş olabiliriz” başlıklı bir maaş raporu.

Raporun merkezinde, NASA’daki araştırmacılar tarafından sürdürülen bir deney olan Antarktik Dürtüsel Geçici Anten veya ANITA’nın bulguları var. Antarktika buz tabakası üzerinde 37.000 metrede, ticari bir uçuşun neredeyse dört katı yükseklikte uçan bir helyum balonuna bağlı bir dizi radyo anteni içerir. Böyle bir yükseklikte, antenler kozmosu “dinleyebilir” ve gezegeni sürekli bombalayan nötrino olarak bilinen yüksek enerjili parçacıkları tespit edebilir.

Bu parçacıklar bizim için hiçbir tehdit oluşturmuyor ve hiç kimse fark etmeden çoğu katı nesneden geçiyor – bazı tahminler 100 trilyon nötrino’nun vücudunuzdan her saniye geçtiğini gösteriyor! Nadiren madde ile etkileşirler. Ama eğer bir atomu parçalarlarsa, tespit edebileceğimiz ikincil parçacıklardan oluşan bir duş üretirler, bu da evrende nereden geldiklerini araştırmamızı sağlar. ANITA, uzaydan püsküren ve Antarktika buz tabakasındaki madde ile çarpışan nötrinoları tespit eder.

Yıllar geçtikçe ANITA bir avuç “anormal” olay tespit etti. Uzaydan gelen yüksek enerjili nötrinolar yerine, dedektöre çarpmadan önce Dünya’nın içinden garip bir açıdan gelmiş gibi görünüyorlar. Bu bulgular mevcut fizik anlayışımızla açıklanamaz – bu çok doğru.

Avustralya’nın ulusal bilim ajansı CSIRO’nun fahri üyesi Ron Ekers, “Olağandışı ANITA olayları 2016’dan beri biliniyor ve tartışılıyor.” “Dört yıl sonra ANITA tarafından görülen anormal olayların tatminkar bir açıklaması yapılmadığından bu durum özellikle ilgili olanlar için çok sinir bozucu.”

Her ne kadar Yeni Bilim Adamı raporu 8 Nisan’da sunulmuş olsa da – ve ANITA sonuçları neredeyse iki yaşında olmasına rağmen – teori henüz yakın zamanda alev aldı. Her geçen gün daha acil başlıklar sosyal medyaya yayılmasını teşvik etti. “NASA fiziğin, zamanın ters yönde çalıştığı tuhaf paralel evrenin kanıtlarını ortaya çıkarıyor” diye okuyor. Bir diğeri “Bilim adamları paralel bir evrenin delillerini bulmuş olabilirler” diyor.

Yeni Bilim Adamı parçası bir ödeme duvarının arkasında olduğu için, paralel evrenle ilgili müteakip raporların çoğu açılış paragraflarından toplanır ve bilim adamlarından birinin ” paralel evren teorisi için. Güney Kutbu’nda, IceCube olarak bilinen ve ANITA gözlemlerini takip eden ve standart fizik modelinin bu garip olayları açıklayamayacağını öne süren başka bir nötrino gözlemevi var.

Burada gerçekten ilginç bir bilim hikayesi var, ama satıldığın hikayesi değil. ANITA deneyi kendi başına akıllara durgunluk veriyor. Çoğu maddeden geçen “hayalet” parçacıkları arar. Kesinlikle alışılmadık ve beklenmedik bir şey tespit etti. Antarktika buzunun kendisinin bu anormal olaylara yol açabileceği fikri gibi, hızlı haber hitlerinde keşfedilmeyen birçok rakip teori var.

Queensland Üniversitesi’nde bir astropartiküler fenomenolog olan Pat Scott, anormal ANITA tespitlerini açıklayabilecek birçok teori olduğunu öne sürerken “mantıklı” fikrini açıklıyor. “Paralel bir evrenin algılanmasını zorunlu kılan hiçbir şey yok” diyor.

Bunun kaynaması basit: Nötrino hakkında bilmediğimiz çok şey var, astrofizikçiler ve bilim adamları hala çözmeye çalışıyorlar. Avustralya’da Curtin Üniversitesi’nde bir radyo gökbilimcisi olan Clancy James, “Orada bulunacak yeni fizik olduğundan kesinlikle eminiz.”

Doğrudan “paralel evrenlere” atlamak biraz daha üst düzeydedir ve ANITA’nın tespit ettiklerini açıklayabilecek daha az zihin bozucu teoriler vardır. Sydney Üniversitesi’nden bir astrofizikçi olan Geraint Lewis, “ANITA’nın sonuçlarını açıklayabilecek bir dizi potansiyel aday parçacık var” diyor.

Lewis, “Paralel evrenler ANITA sinyalini tartışırken heyecan verici ve seksi gibi görünse de, alternatif fikirler hala masada.” Ayrıca bunun, fikrin yanlış olduğu anlamına gelmediğini söylüyor – ancak kanıtların ağırlığı şu anda buna karşı.

Ne yazık ki, kanıtlar üzerinde kapsamlı bir inceleme yapılmadan bu teoriyi körükleyen raporların çoğu, iklim değişikliği ve koronavirüs pandemisi hakkındaki yanlış bilgilendirme kampanyaları sayesinde halkın bilim ile ilişkisini karmaşıklaştırmaktadır.

Böyle hikayeler gördüğünüzde, ünlü gökbilimci Carl Sagan’ın söylediği bir atasözü olan “Sagan Standardı” nı hatırlamak güzel. “Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıt gerektiriyor” diyor. Şu anda harika bir teorimiz var, ancak bunu destekleyecek olağanüstü kanıtlardan yoksunuz.

Ekers, diyor ki, “biraz arsız bir açıklama … işe yarayan başka hiçbir şeye sahip olmanın hayal kırıklığından doğmuş.” Bunun “kutudan çıkmış iyi bir düşünce” ve “büyüleyici” bir fikir olduğunu, ancak çok ciddiye alınması gereken bir fikir olmadığını söylüyor.

Yani üzgünüm. Paralel bir evren için kanıt bulamadık. Neyse ki, eğer varsa, o zaman bu makale teoriyi bozmaz! Onu destekler! Lütfen tüm e-postalarınızı paralel evren Jackson Ryan’a yönlendirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir